Results for Sussex Masters July 14th 2000, Prince Regent, Brighton


 Event 00     Women     4 x 25 metres  Ind. Medley
1            Lisa Chapman            HSG                1m 03.37
2            Alexa White             CRW                1m 08.60
3            Amy Kent                BRI                1m 08.68
4            Claire Manton           BRI                1m 09.15

 Event 01      Mixed     4 x 25m Freestyle Team     240 years and over
         E.B.T:  1m 05.52   (1999)   Haywards Heath S.C.
            1Haywards Heath                     1m 04.35

 Event 02      Mixed     4 x 25m Freestyle Team     160 years and over
                                NEW EVENT
1            Haywards Heath                         54.8
2            Crawley                               55.06
3            Brighton Dolphin                      55.28
4            Eastbourne                            56.35
5            Haywards Heath                        56.63
6            Brighton                              57.09
7            Burgess Hill                          58.33
8            Crawley                            1m 00.73
9            Haywards Heath                     1m 01.82
10           Eastbourne                         1m 03.85
-            Hastings                           D.N.S.

 Event 03      Men     4 x 25 metres  Ind. Medley
1            Anthony Kiss            C          HAH     1m 04.93
2            Geoff Goodwin           B          CRW     1m 06.10
3            Scott Orchard           A          BRI     1m 08.28
4            Timothy Fraser          D          HAH     1m 08.76
5            Neil Bradfield          A          CHC     1m 11.76
6            David Hamm              E          BRI     1m 12.60
7            Nick Broom              B          BUR     1m 13.18
8            Richard Wallis          B          EAS     1m 14.51
9            Rob French              D          BRD     1m 15.14
10           Daren Tubbs             C          BUR     1m 16.24
11           Barrie Rolfe            F          SSS     1m 16.46
12           Trevor Boswell          E          EAS     1m 17.22
13           Simon Heywood           B          BRD     1m 18.77
14           Gary Lee                D          CRW     1m 20.41
15           David Hart              F          HAH     1m 22.09
16           Robert Ramsden          C          SSS     1m 23.61
17           Chris Jones             G          HAH     1m 24.36
18           Anthony Gimson          H          HAH     1m 24.59
19           Scott Marosek           B          CHC     1m 25.05
20           David Blocker           E          HAH     1m 26.13
21           Alan Smedley            E          CRW     1m 26.78
22           John Rosser             C          CHC     1m 27.07
23           Nicholas Sherwin        F          ATL     1m 29.14
24           James Brent             E          EAS     1m 29.60
25           Richard Thompson-Balk   E          CRW     1m 30.68
26           Peter Floyd             G          HAH     1m 31.28
27           Alan Dugan              F          BXH     1m 33.49
28           John Walker             J          BRI     1m 34.28
29           Robert Crouch           H          EAS     1m 34.41
30           Anthony Platts          F          HAH     1m 36.18
31           Derek Goodsell          G          EAS     1m 41.89
32           Richard Lake            H          CHC     1m 48.25
-            Julian Frankum                     CRW     D.N.S.

 Event 04     Women     50 metres  Backstroke
1            Emma Platt              A          W       HSG         33.8
2            Eileen Luther           D          W       HAH        35.73
3            Dawn Midmer             B          W       HAH        36.25
4            Wendy Lewis             B          W       EAS        37.35
5            Kathy Bidnall           E          W       HAH        38.37
6            Anna Smith              A          W       BUR        38.62
7            Pauline Freestone       B          W       BRD        38.95
8            Laura Hoodless          D          W       HSG        39.52
9            Margaret Wilding        H          W       HAH        39.95
10           Sarah Naish             B          W       BRD        39.96
11           Susan Bull              B          W       HAH        40.34
12           Susan Crouch            D          W       EAS        40.79
13           Pauline Butcher         F          W       WOR        41.98
14           Mary Johnson            F          W       HAH        43.45
15           Lyn Jenkins             D          W       CRW        43.57
16           Marilyn Overy           F          W       ATT        43.79
17           Ann Gale                D          W       HAH        45.15
18           Gillian Tubbs           B          W       BUR        45.64
19           Lynda Miller            G          W       EAS        45.68
20           Jose Adam               G          W       BRD        46.55
21           Rose Dudeney            F          W       HAH        47.23
22           Jenny Nodes             E          W       BRI        47.49
23           Hilary Knott            D          W       CHC        47.99
24           Carolyn Heeley          F          W       HAH         49.5
25           Betty Rose              J          W       BCN        55.53
26           Patricia Mantell        J          W       BXH        59.51
27           Joan Tyler              M          W       BRD        62.67
28           Annie Terry             G          W       EAS        65.86
-            Fiona Mitchell          A          W       HAH     D.N.S.
-            Pam Moody               H          W       BRD     D.N.S.

 Event 05      Men     50 metres  Backstroke
1            Anthony Kiss            C          M       HAH        31.62
2            James Davies            B          M       BRD           32
3            Andrew Dunmall          A          M       EAS        32.13
4            David Hamm              E          M       BRI        32.88
5            Greg Knapman            C          M       EAS        33.45
6            Scott Orchard           A          M       BRI        33.75
7            Timothy Fraser          D          M       HAH           34
8            Nick Broom              B          M       BUR        35.98
9            Barrie Rolfe            F          M       SSS        37.07
10           Mick Anson              C          M       BRD        37.92
11           David Blocker           E          M       HAH        38.41
12           Trevor Boswell          E          M       EAS        39.39
13           John Rosser             C          M       CHC           41
14           Rodney Miller           G          M       EAS        41.89
15           Richard Thompson-Balk   E          M       CRW         42.7
16           Scott Marosek           B          M       CHC        43.77
17           Robert Crouch           H          M       EAS        44.18
18           Nicholas Sherwin        F          M       ATL         44.3
19           Alan Handley            E          M       BRD        44.82
20           Chris Jones             G          M       HAH        46.28
21           David Hayes             G          M       HAH        46.95
22           John Walker             J          M       BRI        47.07
23           Alan Dugan              F          M       BXH        47.65
24           Jonathan Roberts        D          M       BUR        48.09
25           Richard Reeve           M          M       BRD         60.6
-            Robin Low               J          M       BUR     Disq.
-            Geoff Goodwin           B          M       CRW     D.N.S.
-            David Hart              F          M       HAH     D.N.S.
-            Tim Pearce              H          M       HSG     D.N.S.
-            John Watts              F          M       HSG     D.N.S.

 Event 06      Mixed     100 metres  Breaststroke
1            Anthony Kiss            C          M       HAH     1m 14.13
2            Geoff Goodwin           B          M       CRW     1m 15.43
3            Scott Orchard           A          M       BRI     1m 16.77
4            James Davies            B          M       BRD     1m 17.18
5            Neil Bradfield          A          M       CHC     1m 20.45
6            Timothy Fraser          D          M       HAH     1m 21.37
7            Zoe Platt               A          W       HSG     1m 21.64
8            Trevor Boswell          E          M       EAS     1m 22.95
9            Chris Jones             G          M       HAH     1m 23.38
10           Gary Lee                D          M       CRW     1m 24.96
11           Madeline Smith          A          W       EAS     1m 27.18
12           Emma Platt              A          W       HSG     1m 27.25
13           Emma Whatmore           A          W       CHC     1m 28.41
14           Sarah Clark             A          W       SSS     1m 28.98
15           Fiona West              D          W       CHC     1m 31.48
16           Clare Chilton           B          W       HAH     1m 32.11
17           Peter Floyd             G          M       HAH     1m 32.81
18           Frances Burnham         D          W       HSG     1m 32.90
19           Suzanne Maidment        B          W       CRW     1m 34.01
20           Anne Connon             B          W       EAS     1m 34.37
21           James Brent             E          M       EAS     1m 35.25
22           Anthony Gimson          H          M       HAH     1m 37.28
23           John Walker             J          M       BRI     1m 39.49
24           Christine Parfect       H          W       HAH     1m 40.73
25           Pauline Butcher         F          W       WOR     1m 41.65
26           Pauline Draper          E          W       BUR     1m 42.11
27           Richard Lake            H          M       CHC     1m 42.27
28           Sarah Monger            D          W       CHC     1m 43.96
29           Anthony Platts          F          M       HAH     1m 44.34
30           Derek Goodsell          G          M       EAS     1m 44.78
31           Marilyn Overy           F          W       ATT     1m 47.39
32           Rose Dudeney            F          W       HAH     1m 47.81
33           Hilary Knott            D          W       CHC     1m 49.52
34           Audrey Taylor           H          W       BRD     2m 07.40
35           Betty Rose              J          W       BCN     2m 14.00
36           Patricia Mantell        J          W       BXH     2m 20.65
37           Annie Terry             G          W       EAS     2m 26.26
38           Janet Vogt              H          W       CHC     2m 27.38
-            Kim Glynn               E          W       HAH     D.N.S.
-            Emma Goddard            A          W       BXH     D.N.S.
-            Judith McKerchar        D          W       HAH     D.N.S.
-            Pam Moody               H          W       BRD     D.N.S.
-            Julian Frankum          C          M       CRW     D.N.S.
-            David Hart              F          M       HAH     D.N.S.

 Event 07     Women     50 metres  Butterfly
1            Lesley Norton           C          W       BRD        31.73
2            Zoe Platt               A          W       HSG        33.02
3            Wendy Lewis             B          W       EAS        34.72
4            Laura Hoodless          D          W       HSG        35.35
5            Sally Mills             E          W       HAH        35.62
6            Emma Whatmore           A          W       CHC        36.13
7            Dawn Shadwell           A          W       CRW        36.85
8            Susan Crouch            D          W       EAS        37.89
9            Pauline Butcher         F          W       WOR        38.65
10           Meryl Alexander         F          W       CRW        38.69
11           Fiona West              D          W       CHC        39.15
12           Susan Bull              B          W       HAH        39.26
13           Anne Connon             B          W       EAS        39.55
14           Christine Parfect       H          W       HAH        41.21
15           Marilyn Overy           F          W       ATT        42.34
16           Lynda Miller            G          W       EAS        43.01
17           Elaine Cruttenden       A          W       CHC        44.06
18           Jenny Nodes             E          W       BRI        47.06
19           Sarah Monger            D          W       CHC        49.62
20           Patricia Mantell        J          W       BXH        58.88
21           Betty Rose              J          W       BCN        60.18
-            Ann Gale                D          W       HAH     Disq.
-            Emma Goddard            A          W       BXH     D.N.S.
-            Suzanne Maidment        B          W       CRW     D.N.S.

 Event 08      Men     50 metres  Butterfly
1            Anthony Kiss            C          M       HAH        28.66
2            Timothy Fraser          D          M       HAH        29.18
3            Stephen Braine          E          M       HAH        29.58
4            Barrie Rolfe            F          M       SSS        31.34
5            David Hamm              E          M       BRI         31.7
6            Richard Wallis          B          M       EAS         31.7
7            Nick Broom              B          M       BUR        32.33
8            Rob French              D          M       BRD        32.51
9            Barry Attoe             D          M       BRI        33.77
10           Daren Tubbs             C          M       BUR        34.29
11           Robert Ramsden          C          M       SSS        34.44
12           Roger White             D          M       HAH        34.76
13           Simon Heywood           B          M       BRD        35.05
14           Gary Lee                D          M       CRW         35.3
15           Alan Smedley            E          M       CRW        36.67
16           Nicholas Sherwin        F          M       ATL        37.05
17           Trevor Boswell          E          M       EAS        37.31
18           David Blocker           E          M       HAH        37.46
19           Chris Jones             G          M       HAH        38.16
20           James Brent             E          M       EAS        40.24
21           John Rosser             C          M       CHC        42.26
22           John Walker             J          M       BRI        42.76
23           Robert Crouch           H          M       EAS        43.04
24           Howard Peters           G          M       HAH        43.15
25           Peter Floyd             G          M       HAH        43.42
26           Alan Dugan              F          M       BXH        43.43
27           Robin Low               J          M       BUR        50.46
-            Rodney Miller           G          M       EAS     Disq.
-            Anthony Platts          F          M       HAH     Disq.
-            David Cumming           H          M       EAS     D.N.S.
-            David Hart              F          M       HAH     D.N.S.
-            Tim Pearce              H          M       HSG     D.N.S.

 Event 09      Mixed     100 metres  Freestyle
1            Anthony Kiss            C          M       HAH        57.33
2            Scott Orchard           A          M       BRI        58.92
3            Timothy Fraser          D          M       HAH     1m 01.19
4            Geoff Goodwin           B          M       CRW     1m 01.46
5            Stephen Braine          E          M       HAH     1m 03.01
6            Neil Bradfield          A          M       CHC     1m 03.16
7            Andrew Gasson           A          M       BUR     1m 03.43
8            David Hamm              E          M       BRI     1m 03.58
9            Nick Broom              B          M       BUR     1m 04.62
10           Lesley Norton           C          W       BRD     1m 05.90
11           Barrie Rolfe            F          M       SSS     1m 06.46
12           Pauline Freestone       B          W       BRD     1m 07.24
13           Mick Anson              C          M       BRD     1m 07.33
14           Simon Heywood           B          M       BRD     1m 07.41
15           Emma Whatmore           A          W       CHC     1m 10.15
16           Gary Lee                D          M       CRW     1m 10.18
17           Laura Hoodless          D          W       HSG     1m 10.28
18           Wendy Lewis             B          W       EAS     1m 10.45
19           Sarah Clark             A          W       SSS     1m 10.74
20           Dawn Midmer             B          W       HAH     1m 10.79
21           David Hart              F          M       HAH     1m 11.29
22           Anthony Gimson          H          M       HAH     1m 11.68
23           Suzanne Maidment        B          W       CRW     1m 12.27
24           Lyn Jenkins             D          W       CRW     1m 12.83
25           Nicholas Sherwin        F          M       ATL     1m 12.91
26           Alan Smedley            E          M       CRW     1m 13.20
27           Sally Mills             E          W       HAH     1m 13.56
28           James Brent             E          M       EAS     1m 13.95
29           Paul Davies             D          M       CRW     1m 14.34
30           Rodney Miller           G          M       EAS     1m 15.68
31           Chris Jones             G          M       HAH     1m 17.22
32           Pauline Butcher         F          W       WOR     1m 17.59
33           Fiona West              D          W       CHC     1m 18.12
34           Meryl Alexander         F          W       CRW     1m 18.32
35           Marilyn Overy           F          W       ATT     1m 20.06
36           Elaine Cruttenden       A          W       CHC     1m 20.70
37           Robert Crouch           H          M       EAS     1m 21.56
38           Margaret Wilding        H          W       HAH     1m 21.60
39           Peter Floyd             G          M       HAH     1m 21.72
40           John Walker             J          M       BRI     1m 22.58
41           Lynda Miller            G          W       EAS     1m 22.88
42           Anthony Platts          F          M       HAH     1m 24.39
43           Howard Peters           G          M       HAH     1m 24.97
44           Mary Johnson            F          W       HAH     1m 25.01
45           Jenny Nodes             E          W       BRI     1m 28.33
46           Richard Lake            H          M       CHC     1m 28.67
47           David Hayes             G          M       HAH     1m 29.03
48           Carolyn Heeley          F          W       HAH     1m 31.42
49           Sarah Monger            D          W       CHC     1m 31.49
50           Glenise Buck            G          W       HAH     1m 39.32
51           Margaret Gill           H          W       BRD     1m 39.63
52           John Watts              F          M       HSG     1m 46.64
53           Annie Terry             G          W       EAS     1m 49.13
54           Patricia Mantell        J          W       BXH     1m 49.37
55           Janet Vogt              H          W       CHC     1m 50.79
-            Rose Dudeney            F          W       HAH     D.N.S.
-            Emma Goddard            A          W       BXH     D.N.S.
-            Julian Frankum          C          M       CRW     D.N.S.
-            Tim Pearce              H          M       HSG     D.N.S.
-            Richard Reeve           M          M       BRD     D.N.S.

 Event 10      Mixed     4 x 25m Medley Team     200 years and over
         E.B.T:  1m 05.07   (1998)   Haywards Heath S.C.
1            Haywards Heath          A          1m 04.19
2            Eastbourne              A          1m 09.57
3            Haywards Heath          B          1m 10.59
4            Eastbourne              B          1m 14.18
5            Haywards Heath          C          1m 19.10
6            Chichester Cormorant               1m 33.72

 Event 11      Mixed     4 x 25m Freestyle Team     120 years and over
                                NEW EVENT
1            Eastbourne                             53.9
2            Haywards Heath                        53.97
3            Burgess Hill                          54.36
4            Chichester Cormorant    A             55.94
5            Crawley                 A             56.31
6            Crawley                 B          1m 00.12
7            Chichester Cormorant    B          1m 07.69
-            Hastings                           D.N.S.

 Event 12      Mixed     4 x 25m Medley Team     240 years and over
         E.B.T:  1m 15.17   (1999)   Haywards Heath S.C.

            1Haywards Heath                     1m 09.65

 Event 13      Mixed     4 x 25m Medley Team     160 years and over
                                NEW EVENT
1            Haywards Heath          A          1m 02.47
2            Crawley                 A          1m 03.32
3            Brighton Dolphin                   1m 03.84
4            Eastbourne              A          1m 06.25
5            Eastbourne              B          1m 06.52
6            Haywards Heath          B          1m 07.30
7            Brighton                           1m 07.72
8            Burgess Hill                       1m 08.59
9            Crawley                 B          1m 11.53
10           Haywards Heath          C          1m 17.09
-            Hastings                           D.N.S.

 Event 14     Women     4 x 25 metres  Ind. Medley
1            Zoe Platt               A          W       HSG     1m 11.91
2            Sarah Clark             A          W       SSS     1m 20.00
3            Emma Whatmore           A          W       CHC     1m 20.25
4            Dawn Midmer             B          W       HAH     1m 21.11
5            Madeline Smith          A          W       EAS     1m 21.18
6            Wendy Lewis             B          W       EAS     1m 22.04
7            Laura Hoodless          D          W       HSG     1m 23.00
8            Fiona West              D          W       CHC     1m 25.35
9            Susan Crouch            D          W       EAS     1m 25.75
10           Kathy Bidnall           E          W       HAH     1m 26.53
11           Pauline Butcher         F          W       WOR     1m 26.59
12           Sally Low               B          W       BUR     1m 27.63
13           Lyn Jenkins             D          W       CRW     1m 27.77
14           Susan Bull              B          W       HAH     1m 27.86
15           Frances Burnham         D          W       HSG     1m 30.51
16           Margaret Wilding        H          W       HAH     1m 31.65
17           Marilyn Overy           F          W       ATT     1m 33.99
18           Elaine Cruttenden       A          W       CHC     1m 34.41
19           Rose Dudeney            F          W       HAH     1m 41.61
20           Sarah Monger            D          W       CHC     1m 44.43
21           Carolyn Heeley          F          W       HAH     1m 44.48
22           Jose Adam               G          W       BRD     1m 53.25
23           Betty Rose              J          W       BCN     2m 06.01
24           Audrey Taylor           H          W       BRD     2m 06.83
25           Patricia Mantell        J          W       BXH     2m 14.93
-            Jenny Nodes             E          W       BRI     Disq.
-            Emma Goddard            A          W       BXH     D.N.S.
-            Eileen Luther           D          W       HAH     D.N.S.
-            Judith McKerchar        D          W       HAH     D.N.S.
-            Christine Parfect       H          W       HAH     D.N.S.
-            Emma Platt              A          W       HSG     D.N.S.

 Event 15      Men     50 metres  Breaststroke
1            James Davies            B          M       BRD        34.53
2            Andrew Dunmall          A          M       EAS        34.71
3            Scott Orchard           A          M       BRI        34.77
4            Neil Bradfield          A          M       CHC        36.38
5            David Hamm              E          M       BRI        37.16
6            Timothy Fraser          D          M       HAH         37.5
7            Gary Lee                D          M       CRW        37.84
8            Chris Jones             G          M       HAH        38.18
9            Simon Heywood           B          M       BRD        38.24
10           Nick Broom              B          M       BUR        38.24
11           Trevor Boswell          E          M       EAS        38.62
12           Richard Wallis          B          M       EAS        38.69
13           Barrie Rolfe            F          M       SSS        38.97
14           David Hart              F          M       HAH        39.22
15           Daren Tubbs             C          M       BUR        39.22
16           Greg Knapman            C          M       EAS        39.91
17           Scott Marosek           B          M       CHC        42.19
18           Robert Ramsden          C          M       SSS        42.23
19           John Rosser             C          M       CHC        42.84
20           Anthony Gimson          H          M       HAH        43.46
21           Nicholas Sherwin        F          M       ATL        44.64
22           Richard Thompson-Balk   E          M       CRW        44.64
23           James Brent             E          M       EAS        44.71
24           John Walker             J          M       BRI        45.52
25           Alan Dugan              F          M       BXH        45.65
26           Robin Low               J          M       BUR        47.08
27           Richard Lake            H          M       CHC         47.2
28           Derek Goodsell          G          M       EAS        47.31
29           Anthony Platts          F          M       HAH        47.95
30           John Watts              F          M       HSG         74.8
-            Brian Deval             F          M       BRD     D.N.S.
-            Julian Frankum          C          M       CRW     D.N.S.
-            Geoff Goodwin           B          M       CRW     D.N.S.

 Event 16     Women     50 metres  Breaststroke
1            Zoe Platt               A          W       HSG        37.56
2            Fiona West              D          W       CHC        41.38
3            Frances Burnham         D          W       HSG        42.37
4            Dawn Shadwell           A          W       CRW        42.41
5            Clare Chilton           B          W       HAH        42.91
6            Sally Low               B          W       BUR        43.93
7            Susan Crouch            D          W       EAS        44.35
8            Anne Connon             B          W       EAS        44.44
9            Suzanne Maidment        B          W       CRW        44.52
10           Christine Parfect       H          W       HAH        46.78
11           Pauline Draper          E          W       BUR        46.79
12           Karen Willett           D          W       HAH        46.81
13           Pauline Butcher         F          W       WOR        46.98
14           Elaine Cruttenden       A          W       CHC        48.28
15           Sarah Monger            D          W       CHC        49.52
16           Marilyn Overy           F          W       ATT        49.53
17           Hilary Knott            D          W       CHC        50.12
18           Rose Dudeney            F          W       HAH        50.47
19           Rosemary Fordyce        D          W       CHC        55.32
20           Audrey Taylor           H          W       BRD        57.42
21           Betty Rose              J          W       BCN        61.12
22           Patricia Mantell        J          W       BXH        63.15
23           Janet Vogt              H          W       CHC        66.75
24           Annie Terry             G          W       EAS         71.2
25           Vera Potter             M          W       BRD        89.26
-            Kim Glynn               E          W       HAH     D.N.S.
-            Judith McKerchar        D          W       HAH     D.N.S.
-            Fiona Mitchell          A          W       HAH     D.N.S.
-            Pam Moody               H          W       BRD     D.N.S.

 Event 17      Mixed     100 metres  Butterfly
1            Geoff Goodwin           B          M       CRW     1m 06.08
2            Timothy Fraser          D          M       HAH     1m 06.12
3            Stephen Braine          E          M       HAH     1m 08.74
4            Lesley Norton           C          W       BRD     1m 10.90
5            Nick Broom              B          M       BUR     1m 16.26
6            Barrie Rolfe            F          M       SSS     1m 16.67
7            Rob French              D          M       BRD     1m 18.67
8            Wendy Lewis             B          W       EAS     1m 19.44
9            Emma Whatmore           A          W       CHC     1m 21.30
10           Laura Hoodless          D          W       HSG     1m 21.85
11           Sarah Clark             A          W       SSS     1m 22.19
12           Sally Mills             E          W       HAH     1m 22.91
13           Meryl Alexander         F          W       CRW     1m 27.26
14           Alan Smedley            E          M       CRW     1m 29.74
15           Chris Jones             G          M       HAH     1m 32.02
16           Christine Parfect       H          W       HAH     1m 33.35
17           Rodney Miller           G          M       EAS     1m 33.41
18           Marilyn Overy           F          W       ATT     1m 35.65
19           Fiona West              D          W       CHC     1m 36.99
20           Robert Crouch           H          M       EAS     1m 41.44
21           Sarah Monger            D          W       CHC     1m 53.83
22           Carolyn Heeley          F          W       HAH     1m 54.29
-            Pauline Butcher         F          W       WOR     Disq.
-            Emma Goddard            A          W       BXH     D.N.S.
-            Zoe Platt               A          W       HSG     D.N.S.
-            David Cumming           H          M       EAS     D.N.S.
-            David Hamm              E          M       BRI     D.N.S.

 Event 18      Men     50 metres  Freestyle
1            Timothy Fraser          D          M       HAH        27.05
2            Scott Orchard           A          M       BRI        27.08
3            Neil Bradfield          A          M       CHC        27.97
4            Andrew Gasson           A          M       BUR         28.3
5            Stephen Braine          E          M       HAH         28.4
6            David Hamm              E          M       BRI        28.58
7            Nick Broom              B          M       BUR        28.82
8            Barrie Rolfe            F          M       SSS        29.21
9            Daren Tubbs             C          M       BUR        29.41
10           Richard Wallis          B          M       EAS        29.55
11           Nicholas Sherwin        F          M       ATL           30
12           Mick Anson              C          M       BRD         30.2
13           Robert Ramsden          C          M       SSS        30.27
14           Gary Lee                D          M       CRW        30.56
15           Barry Attoe             D          M       BRI        30.63
16           David Blocker           E          M       HAH        31.59
17           Roger White             D          M       HAH        31.84
18           Trevor Boswell          E          M       EAS        31.87
19           Scott Marosek           B          M       CHC        32.15
20           David Hart              F          M       HAH        32.17
21           Anthony Gimson          H          M       HAH        32.21
22           Paul Davies             D          M       CRW        32.47
23           Brian Deval             F          M       BRD         33.1
24           John Rosser             C          M       CHC        33.53
25           James Brent             E          M       EAS        33.57
26           Chris Jones             G          M       HAH        34.02
27           Rodney Miller           G          M       EAS        34.08
28           John Walker             J          M       BRI        34.17
29           Howard Dowling          E          M       HAH        35.54
30           Richard Thompson-Balk   E          M       CRW        35.71
31           Alan Handley            E          M       BRD         35.9
32           Robert Crouch           H          M       EAS        36.56
33           Alan Dugan              F          M       BXH        36.61
34           Robin Low               J          M       BUR        37.02
35           Anthony Platts          F          M       HAH        37.47
36           Derek Goodsell          G          M       EAS        37.88
37           David Hayes             G          M       HAH         38.2
38           Jonathan Roberts        D          M       BUR        40.93
39           John Watts              F          M       HSG         44.6
40           Richard Reeve           L          M       BRD        47.62
-            David Cumming           H          M       EAS     D.N.S.
-            Julian Frankum          C          M       CRW     D.N.S.
-            Tim Pearce              H          M       HSG     D.N.S.

 Event 19     Women     50 metres  Freestyle
1            Lesley Norton           C          W       BRD        29.86
2            Pauline Freestone       B          W       BRD        30.67
3            Eileen Luther           D          W       HAH        31.35
4            Emma Whatmore           A          W       CHC        31.49
5            Wendy Lewis             B          W       EAS        31.98
6            Dawn Midmer             B          W       HAH        32.35
7            Madeline Smith          A          W       EAS        32.38
8            Suzanne Maidment        B          W       CRW        32.72
9            Sarah Naish             B          W       BRD        32.87
10           Anne Connon             B          W       EAS        33.07
11           Anna Smith              A          W       BUR        33.28
12           Lyn Jenkins             D          W       CRW        33.33
13           Sally Mills             E          W       HAH        33.34
14           Fiona West              D          W       CHC        33.63
15           Pauline Butcher         F          W       WOR        34.17
16           Susan Bull              B          W       HAH        34.49
17           Meryl Alexander         F          W       CRW        35.45
18           Marilyn Overy           F          W       ATT        35.71
19           Karen Willett           D          W       HAH           37
20           Lynda Miller            G          W       EAS         37.1
21           Frances Burnham         D          W       HSG        37.24
22           Gillian Tubbs           B          W       BUR        37.53
23           Mary Johnson            F          W       HAH        38.95
24           Jenny Nodes             E          W       BRI        39.72
25           Rose Dudeney            F          W       HAH        40.81
26           Rosemary Fordyce        D          W       CHC        41.13
27           Sarah Monger            D          W       CHC        41.94
28           Hilary Knott            D          W       CHC        42.18
29           Glenise Buck            G          W       HAH        43.13
30           Mary Dowling            D          W       HAH        43.54
31           Margaret Gill           H          W       BRD        45.67
32           Pauline Draper          E          W       BUR        46.16
33           Patricia Mantell        J          W       BXH        47.44
34           Annie Terry             G          W       EAS         49.6
35           Janet Vogt              H          W       CHC        53.72
36           Audrey Taylor           H          W       BRD        54.55
37           Betty Rose              J          W       BCN        56.71
38           Joan Tyler              L          W       BRD        57.49
-            Kim Glynn               E          W       HAH     D.N.S.
-            Laura Hoodless          D          W       HSG     D.N.S.
-            Judith McKerchar        D          W       HAH     D.N.S.

 Event 20      Mixed     100 metres  Backstroke
1            David Hamm              E          M       BRI     1m 11.91
2            Scott Orchard           A          M       BRI     1m 13.40
3            Greg Knapman            C          M       EAS     1m 13.75
4            James Davies            B          M       BRD     1m 13.84
5            Timothy Fraser          D          M       HAH     1m 15.93
6            Nick Broom              B          M       BUR     1m 18.41
7            Dawn Midmer             B          W       HAH     1m 18.80
8            Kathy Bidnall           E          W       HAH     1m 23.25
9            Mick Anson              C          M       BRD     1m 25.06
10           David Blocker           E          M       HAH     1m 25.08
11           Barrie Rolfe            F          M       SSS     1m 30.02
12           Pauline Butcher         F          W       WOR     1m 30.91
13           Mary Johnson            F          W       HAH     1m 36.98
14           Chris Jones             G          M       HAH     1m 41.05
15           Marilyn Overy           F          W       ATT     1m 42.16
16           Lynda Miller            G          W       EAS     1m 42.46
17           Rose Dudeney            F          W       HAH     1m 43.02
18           Rodney Miller           G          M       EAS     1m 43.21
19           Jenny Nodes             E          W       BRI     1m 43.22
20           Elaine Cruttenden       A          W       CHC     1m 46.24
21           David Hayes             G          M       HAH     1m 47.43
22           Carolyn Heeley          F          W       HAH     1m 51.61
23           Jose Adam               G          W       BRD     1m 51.95
24           Hilary Knott            D          W       CHC     1m 52.30
25           Jonathan Roberts        D          M       BUR     1m 54.51
26           Betty Rose              J          W       BCN     2m 04.87
27           Annie Terry             G          W       EAS     2m 21.88
28           Patricia Mantell        J          W       BXH     2m 22.44
-            Geoff Goodwin           B          M       CRW     Disq.
-            Richard Lake            H          M       CHC     Disq.
-            Richard Thompson-Balk   E          M       CRW     Disq.
-            Emma Platt              A          W       HSG     D.N.S.
-            Margaret Wilding        H          W       HAH     D.N.S.
-            Julian Frankum          C          M       CRW     D.N.S.
-            Tim Pearce              H          M       HSG     D.N.S.

 Event 21      Mixed     4 x 25m Freestyle Team     200 years and over
         E.B.T:  56.81   (1995)   Haywards Heath S.C.
1            Haywards Heath          A          1m 00.07
2            Eastbourne              A          1m 01.11
3            Eastbourne              B          1m 03.67
4            Haywards Heath          B          1m 06.43
5            Haywards Heath          C          1m 09.15
6            Chichester Cormorant               1m 15.21

 Event 22      Mixed     4 x 25m Medley Team     120 years and over
                                NEW EVENT
1            Eastbourne                         1m 01.61
2            Crawley                 A          1m 01.77
3            Haywards Heath                     1m 02.59
4            Burgess Hill                       1m 02.61
5            Chichester Cormorant    A          1m 05.68
6            Crawley                 B          1m 10.59
7            Chichester Cormorant    B          1m 19.61
-            Hastings                           D.N.S.